Örnek Resim

Foto: tjk.org
Ahmet Elçin Karakurt'un antrene ettiği Seydi Akyıldırım'ın sahibi olduğu 2 yaşındaki taylar Vahşi Kız  by El Corredor ve Abjar Kız by Abjar Academy başarılı bir eküri yarışı sergileyerek İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G3  I. İnönü Koşusunda ilk iki sırayı elde ettiler.  Koşuda The Last Squad by The Factor üçüncü olurken, La Querda by Kaneko dördüncü oldu.

Vahşi Kız'ın babası El Corredor; 41 koşan 21 kazanan (%51), 312 koşu 45 birincilik (%14) Türkiye istatistiklerine sahip. 2002 yılında aygırlığa başlayan El Corredor dünya geneli verilerinde %71 koşan/kazanan görünümüne sahip. 13 grup kazanan yavrusu bulunurken bunların 7'si G1 sınıf yarış kazanmıştır. İlginç bir detayda aygırın 39 farklı ülkede koşan yavrularının olmasıdır. Kazananların mesafe indeksi 1400 metre olarak belirlenmiş. Ancak grup yarışlara bakıldığında mesafenin 1600 ve üzerine çıktığını görürüz. Özellikle Arjantin'de aşım yaptığı dönemin yavrularının söz konusu ülkedeki kısa mesafe dereceli yarışları bu mesafe ortalamasını biraz aşağı çekmiş. Aygırın bu yıl ki 2 yaşlı istatistiklerinde de şimdiye kadar iyi bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. 8 koşan 4 kazanan %50 verisi ile önemli bir başarı sağlamakla birlikte kazanç olarakta ikinci sırada yer alıyor. Tabi bu tip istatistiklerde görece tercih edilen farklı veriler olabilir ama  kazançtan önce özellikle koşan/kazanan, birincilik yüzdesi ve stakes verilerini daha önemli görüyorum. Vahşi Kız, annesi Steely Grace'in en başarılı yavrusu olurken gelecek dönem adına da önemli bir veri kaynağı olarak pedigrilerdeki yerini aldı.

Vahşi Kız'ın pedigri verilerini kısa ve görece bir bakış açısıyla incelediğimizde;

* Gone West x Sadler's Wells crossu için 40'ın üzerinde grup kazanan safkan sayılabilir. !

* Vahşi Kız ile pedigri karşılaştırma noktasında "benzerlik" aradığımızda Capetown Noir ismini verebilirim. Gone West x Vice Regent x Sadler's Wells x Northern Dancer hatları ile bu benzerliği yakalabiliriz. Safkan 1600-2000 metre çim pist grup derecelerine sahip. Özellike pedigri karşılaştırması olarak belirtmemin nedeni iki ayrı pedigride yer alan isimlerin aynı olması tek başına çokta birşey ifade etmeyebilir. Benzerlik sadece isimlerin aynı olması ile sınırlı kalabilir. Bu isimlerin pedigrinin hangi kolunda yer aldığı, hangi hatlarla desteklendiği, baskınlık, anne hatları vs. gibi bir çok dinamiğin etkisinin olduğu düşüncesindeyim.

* McKinzie için olan yazıda da geçtiği gibi El Corredor özelinde de Long Legend hattının desteğini ve kısrak baba hattında yer alan Deputy Minister faktörünün dişi taylara olan etkisini göz ardı etmemeliyiz. Bu dinamikler Refuse The Bend (Sadler's Wells) ve Danehill ile birlikte değerlendirildiğinde kısa ve orta mesafede etkili bir safkan olacağının işaretini alabiliriz. Vahşi Kız'ın anne hattının en iyi dereceli safkanlarının Danehill ile olan eşleşmeleri de bu yönde bir veri olabilir.

Tayın ilgililerini tebrik eder, başarısının daim olmasını dilerim.

Fatih Yıldırım


* Yazı içerisinde renkli olarak belirtilmiş safkanlara tıklayarak pedigri sayfasına ulaşabilirsiniz. 
[right-side]

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.