Örnek Resim

1200 çim pistteki G3 II.İnönü koşusunu Adnan Serbest'in antrenörlüğünü yaptığı Full Throttle kazandı. Mendip'in 2 yaşlı erkek tayı düzlükle birlikte dışa açılmasına ve devamında sürekli iç kulvara ivmelenmesine rağmen başarılı bir performans sergiledi. 

Kısrak baba olarak Sri Pekan'ın Mendip'ten olan 6.tayı ve şuan için bu nickin en fazla kazanç elde etmiş ismi. Tayın pedigrisine bakıldığında; kısa ve uzun mesafeyi destekleyen verileri görürüz. Aşağıdan başlarsak, 2. kısrak baba Desert Sun'ın kısa mesafe referansı teşkil ettiğini söyleyebilirim. Bunu destekleyecek isimleri sıralamak istemiyorum sadece Black Caviar ismini şimdilik yeterli görüyorum. 3.kısrak baba Somethingfabolous'un kattığı sağlamlığın arkasında Somethingroyal'in etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği gibi bu kısrak Secretariat ile Sir Gaylord'un annesi. Sir Gaylord'un (Turn-To) ülkemiz kısrak havuzundaki etkisi ve uyum derecesi biliniyor.

Tayın kısrak babası Sri Pekan'ın özellikle annesi Lady Godolphin üzerinden etkisinin büyük olduğu kanaatindeyim ki bu yönden mesafeye metre ekleyecek dinamiklerin Mendip eşleşmesi ile ortaya çıktığını düşünüyorum. Full Throttle'in geri hattındaki (baba+kısrak baba) isimlerin cross analizlerinin yerine yakın hatların bu doğrultuda incelenmesi analiz açısından daha sağlıklı neticeler verecektir. Buradaki ayrım Harlan ve Red Ransom ile başlar. 

Sri Pekan'ın ülkemizde başarılı bir kısrak babası olduğunu biliyoruz ve yine farklı kan hatları ile uyumuda aşikar. Bu aygırın kızlarının değeride burada ortaya çıkıyor. 

Dengeli bir pedigrisi olmakla birlikte sağlıklı olduğu taktirde tayı orta ve üzeri mesafelerde izleyeceğiz gibi görünüyor. 

Fatih Yıldırım* Yazı içerisinde renkli olarak belirtilmiş safkanlara tıklayarak pedigri sayfasına ulaşabilirsiniz.
[right-side]

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.