Örnek Resim

McKinzie - Fotoğraf: Twitter @eviti_viti

ABD Saratoga Hipodromunda koşulan G1 Whitney Stakes için iki safkan önplandaydı. Bunlardan Thunder Snow by Helmet koşmadı. Dubai World Cup'ı iki yıl üst üste kazanan ve 10 milyon doların üstündeki kazancıyla bu koşuya olan deklaresi heyecan yaratmıştı. Thunder Snow'un yarıştan çıkmasıyla koşu adeta McKinzie'nin olmuştu. Ancak Thunder Snow'un koşması halinde de yarışı McKinzie'nin kazanmasını bekliyordum. 

1800 kum pistteki G1 yarışı kazanan McKinzie, 4'ü G1 olmak üzere 6. grup yarışını kazanmış oldu. Aynı zamanda babası Street Sense'in en fazla kazanç elde eden yavrusu konumunda. Safkanın kazandığı grup yarışların tümü kum pistte. 1400-2000 metre aralığında 5 ayrı hipodromda birinciliğe ulaşmış. 2 yaşlılığında 1700 metre G1 koşu kazanarak iyi bir başlangıç yaptığını da eklemek gerekiyor. 

Street Sense, döneminin etkili isimlerden biriydi. Kum pistte G1 yarışlar olan Kentucky Derby, Breeders' Cup Juvenile, Traver Stakes'i kazanmıştı. Black-type yarışlarına bakıldığında 1600-2000 metre aralığında kazanarak 4 milyon doların üstünde bir kazancı hanesine yazdırmıştı. Anne hattında  Nasrullah x Native Dancer crossu ile üçüncü anne Long Legend dikkat çekiyor. Mr.Greeley'in de annesi olan kısrak aynı zamanda "reines de course" annelerinden biri.  Mr.Greeley, Gone West > Mr.Prospector baba hattının temsilcisi aygır ve aygır babası olarak biliniyor. Ülkemizde ki  aygırlardan El Corredor'un babası. Tabi Street Cry denilince akla iki isim geliyor: Zenyatta ve Winx

McKinzie'ye dönersek; kısrak baba hattı Seeking The Gold ile Mr.Prospector'a ulaşıyor yani bu aygır üzerinden inbredding bulunuyor. Mr.Prospector'un baba x kısrak baba hatlarındaki inbreddingi ile 2000 civarı black type dereceli isim bulunuyor. Ama yakın crosslardan Machiavellian x Seeking The Gold'a baktığımızda 10 civarı isim görürüz. Bir soy arasında rol oynayan dinamiklerin etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu farklı bir yazının konusu olarak irdelenebilir. McKinzie'nin özelinde anne hattı açısından en önemli referans olarak yine kum pistte grup yarışlar kazanmış annesi Runway Model'i alabiliriz. Bu kısrağın özellikle 2 yaşlılığındaki performansı dikkat çekiyor. 2. annesi Ticket to Houston'ın da verimli bir anne olduğunu söyleyebilirim.

Koşunun ikinci sırasını alan Yoshida, geçen yıl aynı pistteki G1 Woodward Stakes'i kazanmıştı. Yanlış görmediysem kum pistteki tek grup birinciliği. Anne hattının gerilerinde yer alan Kerala, önemli bir kısrak ki hattın kurucu isimlerden biri olarak nitelendirebiliriz.  Kısrak, Tourbillion yani Byerley Turk hattının bir temsilcisi. Sunday Silence x Gone West nicki için önemli bir temsilci olan Yoshida'nın kısrak baba hatlarında yer alan diğer isim El Prado (Sadler's Wells). Ülkemize baktğımızda aynı nicke sahip aygırlardan King David'i görürüz. Sunday Silence x Sadler's Wells nickide  yine çok başarılı safkanlar vermiş. Bu üç hattın uyum noktasında; farklı açılardan bakıldığında ve değerlendirildiğinde görece başarılı bir neticeler verebildiğini söyleyebiliriz. 

Koşunun üçüncüsü Curlin oğlu Vino Rosso olurken, dördüncüsü Arch temsilcisi Preservationist oldu. Vino Rosso, Macihavellian ve Smart Strike üzerinden Mr.Prospector inbreddingine sahip olmakla birlikte baba hattında anne, anne hattında ise baba üzerinde (2.anne) inbredding yapan Deputy Minister dikkat çekiyor. Curlin yavrusu olarak Deputy Minister'in aynı pozisyonunu taşıyan 2 safkan daha bulunuyor. Bu doğrultuda kızları ile Dehere'i hatırlarız. Preservationist'in anne hattına bakıldığında familyada Verrazano'yu görürüzki çok sayıda grup yarış dereceli safkan yer alıyor. Pedigrisindeki baba hatlarında "net" isimler yer alıyor. Arch'ın öne çıkabilecek bir aygır oğlu olacak mı göreceğiz. 


Fatih Yıldırım* Reines de Course: Queen of the Turf olarak çevirisi yapılan yani Çimin Kraliçeleri olarak adlandırabileceğimiz bir listeyi ifade ediyor. Ellen Parker'in güncellediği listede şuan 900'ün üzerinde kısrak bulunuyor. Bu anneleri pedigreequery.com sitesinde yeşil yıldızla işaretli olarak görebilirsiniz. Liste; kısrak ailelerinin etkisini ortaya koymak amacı taşıyor. Konu hakkında geniş bilgi için: http://reines-de-course.com/[right-side]

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.