Örnek Resim

Foto: twitter @henkelpresse
Almanya ve dünyadan yarış sonuçlarını paylaşan Ernur İnanç’ın twitter hesabında (@ErnurInanc) paylaşması ile 2019 Almanya Kısrak Koşusunu Diamanta kazandığını öğrendim. 3 yaşındaki kısrak, bu yıl haziran ayında 2100 metre listed koşuda üçüncü olmuştu. 2200 metre çim pistteki G1 kısrak koşusu ile ilk grup birinciliğini almış oldu. 


Diamanta, Maxios’un kızı. Bu aygır Almanya’da kendisinden büyük beklentileri olan bir isim. 2019 yılında 6 bin euro aşım fiyatı belirlenmişti. 2015 yılında ilk yavruları doğan aygırın üç sezonda yaklaşık 260 foali bulunuyor. 140/70 koşan kazanan oranına sahip olması yanında hali hazırda bir grup bir listed galibi yavrusu bulunuyor. Maxios’un ikinci jenerasyon taylarından olan Diamanta’nın bu grup galibiyeti büyük ihtimalle aygırın geleceği açısındanda önemli bir referans oldu.
Maxios için en büyük olumsuz handikap bilindiği gibi taylarının 2 yaşlı performansı yani geç gelişim olabilir. Bunu istatistiklerinde de görüyoruz. Yaklaşık 80/15 koşan kazanan 2 yaşlı verisine sahip. Mesafe verilerinde de +2400 sonuçları ile dikkat çekiyor. Ülkemizde aygırın koşan iki yavrusu var. Bunlardan Turkish Legend uzun mesafedeki son iki yarışı ile dikkatleri üzerine çekmişti. 2 yaşlılığında ki iki yarışında isteneni veremezken verdiği ara sonrası 3 yaşlılığa dönüşteki ilk beş koşusunu kazanmıştı. Aygırın yavrularının 3 yaşı beklemesindeki faydalarına güzel bir örnektir. 
Maxios’un 1600, 1850, 2000 metrelerde birincilikleri; 2400 metrede ikinciliği bulunuyor. Bakıldığında beklendiği gibi stayer mesafeleri yoğun olan bir safkan olmamış. Aygırlık kariyerinde stayer özellikler sağlamasını birazda ülkesindeki dinamiklere bağlıyorum. Almanya yarışçılığının görece uzun mesafe odaklı bir vizyona sahip olduğunu hesaba kattığımda aygırlarında bu yöne doğru hareket ederek yerleşmesi normal hale geliyor. Tabi babası Monsun’un aygırlık verilerinin Maxios içinde stayer özellikler sergilemesi noktasında önemli bir referans olduğunu es geçmemek gerekiyor. Konu dışına çok çıkmadan devam edeyim. Maxious’un anne çizgisine bakıldığında hareketli bir liste görürsünüz. Anne kardeşi Bago by Nashwan, 2003-2004 yıllarında şampiyon tay olmuş bir isim ki 1600-2400 metre referans aralığında birincilikleri bulunuyor. 
Maxios’tan çıkıp Diamanta’ya dönelim. Kısrağın anne çizgisi (9-e) incelediğinde bu familyanın ürettiği bir isim olarak Dubawi’yi görürüz. Sunbittern noktasında buluşuyorlar. Burada Sunbittern için ayrı bir parantez açayım. Bu kısrağın Shirley Heights ile eşleşmesinden High Hawk’ın doğduğunu not edelim. High Hawk, In the Wings’in annesi. Yani Singspiel ile Soldier Hollow’un büyük annesi. Diamanta’nın üçüncü annesi Dunoof’da Shirley Heights – Sunbiteern kızı. Yine bu iki ismin kızlarından High Sprited’in ikinci anne olduğu Kingmambo x Sadler’s Wells yavrusu G1 galibi Virginia Waters ile üçüncü anne olduğu G2 galibi Shuruq dikkat çekiyor. Görüldüğü gibi özel ve güzle eşleşmelere en iyi örneklerden biri. 
Kısrak babalara bakıldığında Fantastic Light ve Shareef Dancer ile miler – intermediate mesafe referansını görebiliriz. Bunlardan Fantastic Light’in mesafe aralığının üst noktasına, Shareef Dancer’in ise alt noktasına işaret ettiğini söyleyebiliriz ki sürat noktasında önemli katkıları olduğu kaanatindeyim.  

Fatih Yıldırım
  • Yarış Sonrası başlığı altında yazdığım bu yazılar bilgi vermek amacını taşımakla birlikte ve bir “pedigri tespiti”dir. Pedigri tespiti tanımını özellikle kullandım. Zira pedigri analizi noktasında kaleme alınacak yazıların, karmaşık ama çözümlenmiş farklı analiz dinamikleri taşıdığını belirtmem gerekiyor. 

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.