Örnek ResimCurragh pistindeki G1 Phoneix Stakes'i First Defence yavrusu SISKIN kazandı. 1200 metre çim pistteki mücadalenin diğer yerlerini;

- Monarch of Egypt by American Pharoah
- Royal Lytham by Gleneagles
- Mount Fuji by Dark Angel
- Think Big by Night of Thunder

aldı. Siskin bu yıl ayın pist mesafede G2 koşu kazanmıştı. Safkan aynı zamanda First Defence'in G1 kazanan üçüncü temsilcisi oldu. First Defence, 2009 yılında ABD Juddmonte Harasında aygırlığa başlamış 2016 yılında Suudi Arabistan'a satılmıştı. Aygırın Siskin dışında G1 dereceli Close Hatches, Antonoe; G2 dereceli Irish Jasper, Dundonnelll isimli yavruları bulunuyor. Bu isimlerin sprinter-miler özellikler gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunlardan Close Hatches'in annesi Rising Tornado aynı zamanda Siskin'in 2.annesinin kızı. Bunu aşağıdaki kısa anne hattı çizgisinden de görebiliriz.

Siskin'in Anne Familyası


 • Siskin (USA) (First Defence), 2017, e 
 • 1.Anne - Bird Flown (GB

 • Bird Flown (GB) (Oasis Dream), 2011, d
  • Siskin (USA) (First Defence), 2017, e 
 • 2.Anne - Silver Star (GB)

 • Silver Star (GB) (Zafonic), 1996, d
  • Rising Tornado (USA) (Storm Cat), 2005, d
   • Close Hatches (USA) (First Defence), 2010, d 
    • Tacitus (USA) (Tapit), 2016, e 
   • Lockdown (USA) (First Defence), 2014, d
 • Burada yine black type dereceli Lockdown'un da First Defence kızı olduğu ve zaten verimliliği bilenen Best In Show (8-f) hattının First Defence ile uyumunu ortaya koyması bakımından önemlidir. Close Hatches'in Tapit yavrusu Tacitus'un annesi olduğu da dikkatinizi çekmiştir. Tapit'in de kısrak babası Unbirdled ile inbreeding yaptığını görürüz. 

  Best In Show neler yapmıştı diye hatırladığımızda çok önemli isimleri referans listesinde barındırıyor. Bunların arasında birkaçını yazarsak:

  Rags to Riches (USA), 2004, f, ch A.P. Indy - Better Than Honour (Deputy Minister) 
  Almond Eye (JPN), 2015, f, b Lord Kanaloa - Fusaichi Pandora (Sunday Silence) 
  Peeping Fawn (USA), 2004, f, b Danehill - Maryinsky (Sadler's Wells) 
  Aldebaran (USA), 1998, c, b Mr Prospector - Chimes of Freedom (Private Account) 
  War Of Will (USA), 2016, c, b War Front - Visions Of Clarity (Sadler's Wells) 
  Pathfork (USA), 2008, c, b Distorted Humor - Visions Of Clarity (Sadler's Wells) 
  Cityscape (GB), 2006, c, ch Selkirk - Tantina (Distant View) 
  Thewayyouare (USA), 2005, c, b Kingmambo - Maryinsky (Sadler's Wells)

  Gerçekten çok değerli isimlerin üretildiği bir familya ve Best in Show'da bu noktada hat kurucu bir anne özelliği taşıyor. 60'ın üzerinde grup dereceli safkanı barındıran bir familya. 

  First Defence'in babası Unbridled's Song ise Arrogate, Forever Unbridled, Dullahan, Will Take Charge, Zensational, Jaywalk, Midshipman, Songandaprayer, Graydar gibi önemli isimlerin babası konumunda. 130 civarı grup dereceli safkan referans olarak yer alıyor. Unbridled's Song içinde miler-intermediate kategori diyebiliriz. Forever Unbridled ise koşu kariyierinden itibaren hayran olduğum bir kısrak. Yavrularını merakla bekliyorum. 

  Bugün hayatını kaybeden King Kamehameha hakkında yazıdığım yazıda da belirtmiştim. Japonların önemli kısrak hamleleri her zaman dikkat çekiyor. Bunlardan biride Unbridled's Song'un tam kardeşi Asian Meteor, 2001 keeanland satışlarında 275 bin dolara Japonlar tarafından satın alınmış ve Deep Impact'ten G3 galibi D'Accord'u vermişti. Dikkatli incelendiğinde önemli notlar bulunabilir. Mesela yine ikinci anne Lucky Spell'in kızı Lucky Soph, G2 galibi Lucky Pulpit'in annesidir. Yine Lucky Spell'in anne kardeşi Seattle Shop, ABD ve Fransa'da G1 kazanmış önemli bir safkandır. 

  Siskin'e dönersek; kısrak baba olarak Oasis Dream'i (Green Desert) görürüz. OD'in kısrak babadan daha çok başarılı bir baba olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Yalnız şu unutulmamalıdır ki, kısrak baba olarak biraz daha zamana ihtiyacı olduğu kesin. Oasis Dream'in sürat özellikleri taşıdığını ve Suskin özelinde de bunun görece sağlamasını yapabiliriz. Zaten kısrak baba performansı incelendiğinde sözkonusunu özelliğini bu açıdan da görebiliriz. Siskin'in diğer kısrak baba hanelerinde Zafonic ve Sir Ivor bulunuyor. Zafonic'te sürat yoğun bir karakter sergiliyor. Oasis Dream x Zafonic için güzel örneklerden biri Showchasing'tir. Kendisi de kısa mesafelerde sonuçlar almış safkan şuan aygır olarak görev yapıyor. Yine yavrularınında bu sürat yoğun özellikleri taşıdığını görürüz. Sir Ivor içinse Best in Show özelinde bakmak istiyorum. BIS hattının Sir Ivor ile olan uyumunu daha çok eşleşmeler neticesinde doğan kızlarının soy devamı temsilcileri olan kızları ile başarılı sonuçlar vermesinde bulabiliriz.  


  Fatih Yıldırım
  @cidagohorse

  Yorum Gönderme

  Blogger tarafından desteklenmektedir.