Örnek Resim


G1 Karayel koşusunu kazanan Call To Victory oldu. Bu yılın nisan ayında kariyerine başlayan tay, şartlı-1 yarışta dördüncü olduktan sonra sırası ile Maiden, G3, G2 ve son olarakta G1 yarışı kazanarak 94 handikap puanı ve 900 bine yaklaşan kazancıyla 2 yaşlı ingilizlerin lider ismi konumunda. Handikap puanlarına bakıldığında Full Throttle ve Vahşi Kız ile birlikte rakiplerden ayrılan tay 4/5 kazanma oranı ilede istikrarlı bir performans sergiliyor. 

Call To Victory'nin annesi Serap Gelin'i elbette Kuloğlu ile hatırlıyoruz. Kısa ve orta mesafenin başarılı safkanının anne kardeşi olarak önemli bir referans. Serap Gelin'in babası Mountain Cat iyi bir baba olmanın yanında başarılı bir kısrak babası olarakta biliniyor. Bu yönüyle açık bir pedigriye sahip olduğunu düşünüyorum. En bariz örneklerinden biride Strike The Gold hat eşleşmeleridir. Tabi bunun nedenlerinden biri olarak Mountain Cat'in özelikle kısrak hattının detaylarının önemli bir faktör olduğu kanısındayım. Key To The Mint'in çok özel kağıdı ile anne hattının uzandığı Hyperion kolu bir kaç faktörden biri olarak sayılabilir. Serap Gelin'in familyasında gerilere gidildiğinde Diagonel isimli kısrakta Ribot x Hyperion nickini görürüz. Bunun tek başına etkisi olmuşmudur detaylı bir inceleme yapılabilir ama pedigrinin diğer kollarındaki isimlerle birlikte değerlendirmek daha faydalı olacaktır. Mountain Cat'in kısrak babası Key To The Mint'te Ribot'un torunu. Bunu bu isimlerin pedigride yer alması gibi "cılız" bir tespit olarakta ele alabiliriz. Ancak bu safkanların Storm Cat'in kısrak babası Secretariat ile Sir Gaylord birlikte ele alındığında bize gerek Mountain Cat gerekse Serap Gelin familyası hakkında bir fikir verebilir. Safkanların iki ayrı pedigride yer alması üzerinden bir tespit yerine bu isimlerin hangi kollar üzerinde bulunduğu, nasıl ve ne yönde etki "gücüne" sahip olduğunun tespiti ve bu yönde yapılacak analizler daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Call To Victory özelinde kısrak baba hattı ile anne hattının (+değerli anneler var) bahsi geçen temellerinin, Serap Gelin'in başarılı bir anne olmasına neden olduğudur. 

Nick olarak bakıldığında Victory Gallop x Mountain Cat nicki ülkemize başarılı sonuçlar vermiş bir örnektir. Cooger, Runner Bull, İpekkız, Yılmazhan ve bu koşunun ikincisi Prior vs. gibi 19 eşleşmesinin 14'ü kazanmıştır. Bu nick sonuçları olan yavrulardan yukarıda sayılan isimlere bakıldığında yine 2 yaşlı performanslarının gayet iyi olduğu ve devamında da başarılı bir kariyer elde ettiklerini görürüz. Bir tayın 2 yaşlı performansının önemi "görece" büyük ve buna göre aygır-kısrak analizleri de yapılabilir. Victory Gallop ve Mountain Cat'in yavrularında genel olarak bu özelliği (2 yaşlı) görürüz. Bunun nedenleri olarak farklı bakış açılarına göre farklı nedenler sıralanabilir. Ancak neticede elimizde çok sayıda referansı bulunan bir nick varki Mountain Cat kızına sahip bir yetiştirici için bu özelliğin -bariz bir hata yapılmadığı sürece- cepte olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Call To Victory için değinmem gereken bir konu ise mesafesi ile ilgili. Tay kısa mesafede çok iyi bir görüntü sergiliyor ve bu mesafede koşması birincilik serisinin devam etmesi anlamına geliyor. Ancak tayın orta ve uzun mesafe içinde potansiyeli bulunuyor. Gerek pedigrisi gerekse yarış içinde aksiyonları baz alındığında özellikle 1600-2000 metre aralığında da dominant bir safkan olabilir. Gönül isterdi ki kısa mesafe G1 koşu sayılarının daha fazla olması ve böylece sürate yatkın tayların kariyerlerinin ileri ki dönemlerinde de bu mesafe aralığında devam etmeleri. Ancak yarış programında; G1-G2 sınıfta 1400 metreye kadar 2 ve 3 yaşlılara mahsus koşular dışında iki yarış bulunuyor. Biri 2 ve üzeri yaşlılara ait Sürat Koşusu(!), diğer 3 ve üzeri yaşlılara ait Osmangazi Koşusu. 3 yaşlı olarak yine iki koşu yer alıyor. Bu nedenle 3'lüye dönmeyle birlikte doğal olarak miler ve üstü kategoriye geçiş yapmak zorunda kalınıyor. Call To Victory içinde mevcut program nedeniyle bu kaçınılmaz olacak gibi görünüyor. 

Kurtel Ekürisi'nin yetiştirici ve sahibi olduğu tay görüntüsü ile geleceğe umutla baktırıyor. Tayın görüntüsü ve en iyi şekilde hazır olarak piste gelmesi noktasında antrenör Onur Özelcanat'ı da tebrik etmek gerekiyor. 


Fatih Yıldırım

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.