Örnek Resim

Unaccounted For temsilcisi Derviş Ağa hayatını kaybetti. 46 yarışlık kariyerine 16 birincilik sığdıran safkanın 5 G1, 3 G2 galibiyeti bulunuyor. 2 milyon liranın üzerinde kariyer kazancına sahip safkan, özellikle İstanbul sentetik pistindeki başarıları ile unutulmaz isimler arasına adını yazdırdı. 2010 yılında Byerley Turk koşusunda 2000 metre sentetik pistte 2.00.81'lik derecesiyle pist rekoru kırmıştı. Yine aynı yıl Enternasyonal Anadolu koşusunda birinciliğe uzanmıştı.


Yarış Kariyeri

3 yaş
- 1. Şartlı-3 sen 1400, 

4 yaş
- 1. Byerley Turk G1 (2000sen, Kurtiniadis-Doku),
- 2. Anadolu G2 (2000sen, Balius-Berathan),

5 yaş
- 1. Byerley Turk G1 (2000sen, Inspector-Kurtiniadis), Yavuz Sultan Selim G1 (1500sen, Fair Star-Competus), Anadolu G2 (2000sen, Cutlass Bay-Boom Boom), 19 Mayıs G2 (2000sen, Babayiğit-Blackman), 

6 yaş
- 1. Başbakanlık G1 (2000çim, Hakkar-Mystical Storm), 19 Mayıs G2 (2000sen, Inspector-Kurtiniadis)

7 yaş
- 1. Byerley Turk G1 (2000sen, White Ram-Belmont),
- 2. Cumhurbaşkanlığı (2400çim, Hanbeş-Akdeniz Ateşi)

Yarış kariyerinden de görüldüğü üzere özellikle sentetik-çim pist intermediate mesafe kategorisinde başarılı bir performans sergileyen Derviş Ağa, 2013 yılında haraya girerek aygırlığa başlamış ve güncel kayıtlarda 71 tayı bulunuyor. 30 koşan 10 kazanan yavru istatistiğine sahip aygırın öne çıkan temsilcileri olarak; King Of Rock, Last Point, Karaderviş, Onurbey isimli safkanlar sayılabilir. Yavrularına bakıldığında da miler ve intermediate (M-I) mesafe özelliğini görürüz. 


Unaccounted For'un Türkiye istatistikleri;
2005-2019 arasındaki 15 sezondaki koşan/ kazanan ortalaması %54, 
Birincilik yüzde ortalaması %13,
Grup sınıf koşan/kazanan yıllar ortalaması (05-19) %22,
Grup sınıf birincilik yüzde ortalaması ise %11,
71 grup sınıf birincilik

Unaccounted For yavrularına bakıldığında; Derviş Ağa ile birlikte, Big Brown, Hard Baby, Mystical Storm, Azaraks, Oradinario, Gülengül, Yalpagan, Tonya, Midas Touch, Tambora, Misae, Chi, Pasifika, My Sea, Buenos Aires, Lady Liz, Prize For gibi pistlerde başarılı yarışlar yapmış isimleri görürüz. Kısrak baba olarakta referans listesinde; Rhythm Divine, Copperfiled, Baydöker, Botanvadisi, Mademoiselle, Sadık Ağa, El Mirador vs. isimleri yer alıyor. Aygır babası ve kısrak baba olarak Türkiye Atçılığı için çok önemli istasyonlardan biri olan Unaccounted For'un en fazla kazanç elde etmiş yavrusu Derviş Ağa'nın ölümü stratejik olarak bakıldığında çok önemli bir kayıp olarak nitelendirilebilir. 

Derviş Ağa'nın kısrak babası Surumu, Literat oğlu olması yanında kısrak hattında Tantieme ve Hyperion isimlerinin yer aldığı önemli bir safkandır. Özellikle kısrak baba performansında öne çıkan safkanın bu pozisyon referansında Hurricane Run, Animal Kingdom, Farhh, Eishin Flash, Dschingis Secret, Sea Calisi, Lovelyn, Girolamo, Querari gibi G1 kazanan isimlerle birlikte 100'e yakın grup sınıf dereceli safkan bulunuyor. Dayanıklılık karakter özelliği ile bilinen Surumu'nun Derviş Ağa'nın pedigrisindeki dayanıklılık dinamiğini sağlamlaştırdığı ve sürat faktörüne büyük destek verdiğini söyleyebiliriz. İkinci kısrak babası Lyphard pedigriler için önemli bir isimdir. Yine kısrak hatlarındaki performansı ile daha başarılı bir görünüm sergileyen aygırın 400'ün üzerinde grup dereceli safkan kısrak baba hattında yer alıyor ve günümüz önemli aygırlarını (Deep Impact, Oasis Dream vs.) referansında barındırıyor. Kısrak hatlarında aradığım bir isim olan Salllust'un özellikle ikinci ve üçüncü kısrak baba hatlarında yer almasının olumlu ve farklı bir netice verdiğini söyleyebilirim: Bu yönüyle çok önemsediğim safkanın uyum noktasındaki dinamikleri de burada ortaya çıkıyor. Kızları aracılığıyla torunlarının pedgirilere kattığı güç çok önemli. 

Aygırdan aygır çıkarma konusunda Derviş Ağa önemli bir kilometre taşıydı. Ancak hara hayatında çok fazla şans bulamadı! Neticede; bahsedilen "denge" unsurunun Derviş Ağa'da öne çıktığını ve pedigrisinde yer alan sürat-dayanıklılık dinamiklerinin uyumlu bir şekilde eklemlendiğini söylemek yanlış olmaz. 

Huzur içinde uyusun...Fatih Yıldırım
@cidagohorse


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.