Örnek Resim

Avrupa’nın son dönemlerdeki yıldız isimlerinden Too Darn Hot yarış kariyerini noktaladı.  Kazandığı Sussex Stakes sonrası yapılan incelemelerde sağ arka incik kemiğinde ince bir çatlağın görüldüğü ve bu nedenle emekliye ayırdıkları ilgililerince açıklandı. Safkanın bir iyileşme sürecine gireceği ve toparlanarak 2020 aşım sezonunda aygırlık için Newmarket Dalham Hall harasında aşım yapacağı sahipleri Lord ve Lady Lloyd-Webber tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. 
2016 doğumlu Too Darn Hot, geçen yıl Avrupa’da 2 yaşlı şampiyon safkan seçilmiş ve kariyerine 3’ü G1 yarış olmak üzere 5 grup koşu birinciliği sığdırmıştı. 1.3 milyon sterlin kazanç elde eden safkanın antrenörlüğünü John Gosden yapıyordu. 

Sıra
Koşu Adı
Tarih
Hipodrom
Ülke
Mesafe
Şart
Pist
G1
1
Dewhurst Stakes
13.10.2018
Newmarket
İNG
1400
2 y
Çim
G1
1
Prix Jean Prat
7.07.2019
Chantilly
FRN
1600
3 y 
Çim
G1
1
Sussex Stakes
31.07.2019
Goodwood
İNG
1600
3 y +
Çim
G2
1
Champagne Stakes
15.09.2018
Doncaster
İNG
1400
2 y
Çim
G3
1
Solario Stakes
1.09.2018
Sandown Park
İNG
1400
2 y
Çim
G1
2
Irish 2000 Guineas
25.05.2019
Curragh
İRL
1600
3 y
Çim
G2
2
Dante Stakes
16.05.2019
York
İNG
2100
3 y
Çim
G1
3
St James's Palace Stakes
18.06.2019
Royal Ascot
İNG
1600
3 y
Çim


Tablodanda safkanın 1400-1600 metre aralığında başarılı bir performans sergilediğini ve sprinter-miler yoğun bir yarış karakterine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle 2 yaşlılığında üç grup koşu kazanmış olması önemli bir not olarak referans listesine eklenebilir. 
Too Darn Hot’ın pedigrisine bakalım:

1400 ve 1600 metrede grup sınıf birincilikleri bulunan ve 2004-2005 yıllarında İrlanda’da Şampiyon 2 yaşlı-3 Yaşlı safkan, 2005 yılında Fransa ve İrlanda ‘da şampiyon 3 yaşlı miler seçilen Dubawi’nin oğlu Too Darn Hot için babasının izinde bir yarış kariyeri sürdürdüğünü ve yine babasına benzer şekilde erken yaşta yarış kariyerini noktaladığını görürüz. 
Dubawi aygırlık kariyerinde İngiltere, İrlanda, Fransa ve İtalya’da uzun yıllar lider aygırlar sıralamalarının üst sıralarında yer aldı ve bu istatistiğini de devam ettiriyor. Yavrularından 113’ü grup yarış kazanış olmakla birlikte toplamda yaklaşık 175’i stakes koşu kazandı. G1 kazanan 41, G2 kazanan 32 yavrusu bulunuyor. Tüm bu istatistiklerin 11 sezonda elde edildiğini de hatırlatmalıyım. %76 koşan/kazanan, %16 birincilik, %6 stakes kazanan oranına sahip Dubawi’nin %43 2 yaşlı kazanma oranı verisi bulunurken; mesafe istatistiklerinde ise dengeli bir görünüm sergilediğini söyleyebiliriz. Stakes kazanan bazında değerlendirildiğinde;

- 1000-1200 aralığında 19, 
- 1201-1400 aralığında 17, 
- 1401-1600 aralığında 33,
- 1601-1800 aralığında 21,
- 1801-2200 aralığında 48,
- 2201-+2400 aralığında 37,
Stakes kazanan yavrusu bulunuyor. Böylesine rakamsal ve yüzdesel yoğunluğun olmasının en büyük nedenlerinden biri aygırın her yıl yaptığı aşım sayıları ile kendisini ziyaret eden kısraklar. Son 7 yılın ortalama foal sayısı 124. Böylesine bir ortalama ve üst düzey kısrak aşımlarına kaliteli bir kan hattının eşlik etmesi ile sonuç kaçınılmaz hale geliyor. 
Dubawi’nin baba hattına bakıldığında kendisi ve soyu hakkındaki önemli dinamiklerinden birinin Shareef Dancer ve Fall Aspen hattı olduğunu düşünüyorum. Babası Dubai Millenium’in Seeking The Gold x Shareef Dancer nickine sahip olduğunu görürüz. Burada özellikle çim pist ve sprinter-miler karakter kazanılmasında bu iki ismin etkisinin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Farklı referans isimlerle de bu desteklenebilir. Dubai Millenium’un tek sezon aşım yaptığını ve bu aşımdan Dubawi gibi klas bir safkan ve aygır verdiğini düşündüğümüzde Dubai Millenium’un uzun yıllar yapacağı aşımlarda nasıl neticelerin çıkacağını tahmin etmek çokta zor değil. Benzer durumu Sabırlı içinde söyleyebiliriz. Bu safkanda yine miler yoğun bir isimdi. Kısrak babası Shareef Dancer’dı. Baba hattındaki kum baskınlığı kısrak baba ve anne hattındaki çim ve sürat yoğun dinamikleri ile minimize edilerek safkanı farklı bir boyuta geçirmiştir. Ve maalasef bir diğer ortak yanıda yine Dubai Millenium gibi tek sezon aşım yapmış olması. Bu aşımlardan Yıldırımbey ile Zencirbey, Tahiri, Toprakbay gibi başarılı isimler vermişti. Her iki isminde gen geçişi noktasındaki başarıları ortadayken erken ölümleri yetiştiricilik adına büyük bir kayıp. 
Dubawi’nin kısrak baba hattında yer alan Shirley Hegihts ile anne çizgisindeki Sunbittern’in uyum noktasındaki başarısını da kısaca dünkü Almanya kısrak koşusunu kazanan Diamanta ile ilgili yazıda belirtmiştim. (Too Darn Hot'ın pedigirisinde Sunbittern'in kısrak hatları üzerinden rasmussen yaptığınıda görebiliriz.) Bu iki ismin Deploy ve Jawaher ile Dubawi’nin annesi Zomaradah’ta buluştuklarını görürüz. Deploy ile Dubawi dayanıklılık faktörlerini yüklenmiş ve bu açıdan baba tarafından gelen sürat faktörleri ile birlikte dengeli bir görünüm kazanmıştır. Güçlü ve dengeli bir pedigriye sahip olması ilede kısrak eşleşmelerinde tamamlayıcı ve “baskın” bir özellik sergiliyebiliyor. 
Aslında burada sorulması gereken soru, Too Darn Hot’ın annesi Dar Re Mi özelinde yatıyor. Şöyle ki; Dubawi – Dar Re Mi eşleşmesindeki 3 ismi ele alalım: Too Darn Hot, Lah Ti Dar ve So Mi. Bu isimlerden Too Darn Hot 1400-1600, So Mi Dar 2000-2100, Lah Ti Dar ise 2000-2800 mesefa aralıklarında grup yarış kazandılar. Dar Re Mi ise uzun mesafe yarışlar kazanan bir kısraktı. Baba aynı, anne aynı ama üç farklı mesafe kategorisinde kazanan üç ayrı yavru. Burada “pedigri oyunlarının” güzelliğimi denir, cilvesi mi denir bilemiyorum ama bu işlerde 2x2’nin dört etmediğini gösteriyor. Aynı eşleşmelerde farklı gen dinamiklerinin öne çıkabileceğini / arka planda kalabileceğini unutmamak gerekiyor. Kimi zaman bu farklılığa etki eden faktörler arasına; yetiştirme, rakip havuzu, ülkenin yarışçılık vizyonu vs gibi dinamiklerde girebilir. 
Too Darn Hot ‘ın kısrak baba tarafında tanıdık bir ismi görürüz: Singspiel. Bilindiği gibi ülkemizde aşım yapan aygırlardan Torok’un babası. Sadler’s Wells ve Halo destekli Singspiel’in kısrak baba olarak performansında Too Darn Hot dışında Helmet, Wuheida (Dubawi), Old Persian (Dubawi), Epaulette, Belgian Bill gibi 60 ‘a yakın grup kazanmış isim görürüz. Bunlardan Epaulette ve Helmet’i aygır referansları açısından değerli görüyorum. Her iki aygırın performanslarına bakıldığında görece başarılı olduklarını söyleyebiliriz. 
Anne hattı olan 13-c familyasına bakıldığında Marilla referansında tanıdığımız bir isim olan çim sentetik intermediate (1900-2100) kategoride yer alan Hunter’s Light , Dubawi x Sadler’s Wells croosu ile dikkat çekiyor. Sadler’s Wells’in Singsipel’in dedesi. Zaten bakıldığında Dubawi x Singspiel direk nickinde 10 stakes galibi safkan var. Bu hattından gerisinden değerlendirme yapıldığında bu sayının arttığı görülebilir. 
Anne Dar Re Mi’nin uzun mesafe yarışlar kazandığını hatırlıyoruz. Singspiel’in bu yönde mesafeye katkısından çok kısrak babası Top Ville üzerinden bu desteği aldığını düşünebiliriz. İkinci anne Darara ‘nın yavrularına bakıldığında bu rahatlıkla görülebilir. 
Son tahlilde bakıldığında Too Darn Hot’ın başarılı bir aygır olmasını bekliyorum. Mesafe olarak miler-stayer arası dengeli bir performans öngörmekle birlikte intermediate-stayer yönlü bir çizgide devam edeceğini düşünüyorum. Büyük ihtimal kaliteli kısrakların ziyaret edeceği safkanın aygırlık performansını takip edeceğiz. 2020 aşım sezonu içinse aşım fiyatının ne olacağı ise şimdiden merak konusu…

Fatih Yıldırım

twitter: @cidagohorse

Yorum Gönder

Blogger tarafından desteklenmektedir.