Örnek Resim


2 yaşlı yarışlar önemli bir veridir. İstatistikten önce 2 yaşlı taylara genel olarak umut ve gelecek adını vermemiz yanlış olmaz. Yetiştirici ve atçı, bu taylar vasıtasıyla yeni bir heyecan yaşıyor her seferinde. Hedeflerinin ve hayallerinin artık ilk adımının atıldığı bir zaman. Aygır seçiminden gebeliğine doğumuna ve bugüne gelene kadar kurulan hayallerin ilk adımı. Tüm tayların ayakları düz bassın, kazasız yarışlar olsun. 

2 yaşlı dişi tayların mücadele ettiği A3 Kenan Binak koşusunu PRIOR kazandı. Hemcinsleri arasındaki potansiyelin görülmesi açısından önemli yarıştı. Koşuya katlan dişi tayların bu bakımdan potansiyellerini görmeleri ve gelecek adına atılacak adımlara şekil verme açısından bir referanstı. 

Prior, daha önce G1 Karayel ile G2 Demokrasi ve Milli Birlik günü koşularından ikinci olarak ayrılmıştı. Her iki koşuda da Call To Victory'e geçilen tay, A3 koşu ile ulaştığı birincilik ile önemli bir virajı geçmiş oldu. 

Prior'un annesi Loves Me, Mountain Cat kızı. Yarışçılığımız için çok büyük bir hediye olan Mountain Cat'in 2 yaşlı tay performanslarına katkısı biliniyor. Bu açıdan Prior'un bu yönde bir avantajı cebinde tuttuğunu söyleyebiliriz. Loves Me'nin verdiği yavrulara baktığımızda Always Marju (Mehmet Bora) ve Nestor (Lion Heart) isimlerini görürüz. Burada annenin ve doğal olarak kısrak baba hatlarının getirdiği avantajları ile açık bir pedigriye sahip olmasına neden olmuştur. Victory Gallop x Mountain Cat eşleşmeleri bu yönde önemli bir veridir: Cooger, Runner Bull, Call To Victory, Yılmazhan, İpekkız vs. Victory Gallop'un özellikle kısrak baba hatlarının bu başarının sağlanmasındaki rolü büyüktür. Vice Regent ve Halo, hat dinamikleri ile uyum noktasında başarılı iki istasyon görevi üstleniyorlar. Tabi bu aygırın diğer özgün dinamiklerinin es geçilmesi anlamına gelmiyor. Mountain Cat özelinde böyle bir açıdan neden-sonuç ilişkisi elde edebiliriz. 

Yarışın ikincisi Dolphins Girl, kazandığı Maiden ve Şartlı koşu sonrasında A3 mücadelede etkili bir performans ortaya koydu. Geç çıkmasına rağmen özellikle son metrelerdeki aksiyonları, önümüzdeki dönem performansı hakkında ipuçları verdi. 

5 koşan 5 kazanan 2 yaşlı performansına sahip aygır Marcavelly temsilcisi Dolphins Girl, aynı zamanda aygırın en fazla kazanç elde eden yavrusu konumunda. 2009'da Kanada'da haraya giren aygır, 2016 yılında Türkiye'ye transfer olmuştu. Türkiye'de ilk sezon tayları koşan Marcavelly, genel istatistiklerde 6 sezonda 67 koşan- 47 kazanan ile %70 koşan/kazanan ve %14 birincilik istatistiğine sahip. 2 yaşlılarda ise 42 koşan, 14 kazanan (%33) oranı bulunuyor. 

Dolphins Girl özelinde, tayın annesi The Mint Angel'in anne hattında yer alan isimlere dikkat etmek gerekiyor. Key To The Mint ve Sir Gaylord gibi iki kısrak babasının desteklediği anne hattının Mr.Prospector inbreedingi ile kısrağa yaptığı katkıyı görebiliriz. Özellikle kısrak hatlarında ki Mr Prospector inbreedingini değerli görüyorum. Sadece referans isimler açısından bakıldığında başarılı safkanları görürüz. Tabi yine bir bütün olarak değerlendirmekte her zaman fayda var. 

Her iki safkanı ve ilgililerini tebrik ediyorum...

2 yaşlı dişi tayların handikap puanlarına baktığımızda; 
91 - Vahşi Kız
89 - Prior
77 - Abjarkız
60 - Selen Kızım
57 - Past Inside Me
57 - The Last Squad

şeklinde bir sıralama görürüz. Tabi özellikle kış sezonunda bu sıralamada büyük değişiklikler olacaktır. Erkek rakiplerini de düşündüğümüzde mücadelesi bol keyifli bir sezon bizleri bekliyor. Fatih Yıldırım
@CidagoHorse
Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.