Örnek Resim

Hamburg Horn Hipodromu

Almanya yarışları ve yarışçılığı hakkında özet bilgilerin yer alacağı yazı dizisinin ilkinde ülkedeki yarışların tarihi, rol oynayan önemli isimler, genel bilgiler yer alıyor.  

1700´lü senelerin ortalarına doğru İngiltere´de başlayıp dünyaya yayılan ve heyecan veren bu sporda ari kan yarış atı yetiştirme ve koşma merakı İngilizler tarafından geçmiştir. Ari kan yarış atı yetiştiriciliğinde Almanlar; Phantom, Amber, Elector, Wildfire, Godolphin, Moses ve Gustavus isimli aygırları İngiltere’den getirerek temellerini atmışlardır. Daha sonralarında ise Roderick, Mundig, Phosphorus, The Corsair, Blackdrup ve The Great Mogul isimli aygırlar ülke yetiştiriciliğine kazandırılmıştır. İçlerinden Phantom (1811), Gustavus (1821), Moses (1822), Mündig (1835) ve Phosphorus (1837) yıllarında İngiltere´de Epsom Derbisini kazandıkları için Alman yetiştiricilere umut vaat eden aygırlar olmuşlardır. İngiltere’den aygır getirmek ile kalmayıp, kısrak alımlarına da önem vermişlerdir. Bu alımların ve yetiştirmelerin boy göstermesi ve sahne alabilmesi için küçük bir kasaba şehri olan Doberan´da (şimdi ki ismi ile Bad Doberan Hipodromunda), ilk ari kan yarişları 1822 senesinde başlamıştır. Almanların bu spora olan sevgisi ve merakı, İngilizlerin gözünden de kaçmamış ki, 8 yıl sonra "good sportsman" lakaplı İngiliz jokey Charles James Apperley at binmiştir. O yıllarda Almanların ari kan yetiştirmeye ve koşmaya olan sevgi ve merakı ülkede 2. bir hipodromun açılmasına da neden olmuştur.


Bad Doberan Hipodromu İlk Yarışlar
17 Haziran 1829 senesinde Berlin´de "Lichterfelder Bahn" ismi ile açılan ülkenin 2.Hipodromu, 1868 senesinde şimdi halen yarışların koşuldugu Hoppegarten´a taşınmıştır. Daha sonra ki yazılarda Hoppegarten Hipodromu hakkında daha geniş bilgiler yer alacak.  1852 senesinde ise Hamburg´ta "Lokstedter Bahn" isminde açılan hipodrom, 25 Nisan 1855 senesinde halen aktif olarak yarışların koşulduğu Horn Hipodromuna taşınmıştır. Hamburg’un Horn Hipodromunda ise ülkenin derbi koşusu 1869 senesinden beri, her şart ve koşula rağmen aralıksız koşulmaktadır. Almanların 1. ve 2. Dünya Savasları ve ülkenin geçirdiği zorlu koşullara rağmen bu gelenekten vazgeçmemiş olmaları önemli ve dikkate değer bir durumdur. Alman Derbisi hakkında sonraki yazılarda bilgiler verilecek.

1910- Hamburg horn Hipodromu Derby Günü
      Almanya´da 47 Hipodrom bulunuyor. Bu hipodromlarda sadece ülkemizde ki gibi düzlük yarışları dışında, engelli ve iki  tekerlekli at arabası yarışları 1000 metreden 4000 metreye kadar düzenleniyor. Ülkenin en popüler hipodromlarından diğeri ise Baden Baden´da bulunan Iffezheim. Bu hipodromda "İlkbahar Mitingi" ve "Satış ve Yarış Festivali" yarış günleri bulunuyor. Grup ve listed yarışlar ile süslenen yarış programlarından önce genelde 8-12 arasında sadece ülkeden değil, yurtdışından da katılımın olduğu tay, kısrak ve koşar durumda olan ari kanlar satışlara  sunuluyor.

7 Gr.1, 13 Gr.2 ve 24 Gr. 3 yıllık yarış programında bulunan ülkede, yarışları ekran başından izlemek yada radyodan dinlemek maalesef mümkün değildir. Yarışlar internetten karşılığı ödenmek suretiyle izlenebiliyor. Almanya, Uluslarası Katalog Standartlar Kitabında Part-I'de yer aldığı için tüm grup yarışları black type olarak değerlendiriliyor.
 

Ernur İNANÇ
Almanya 


Baden Baden Iffezheim Hipodromu


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.