Örnek Resim

Yarışlar hakkında yorum yazmayalı uzun zaman oldu. Açıkçası özlediğimi söyleyebilirim. Tay deneme koşuları (ve tüm program hakkında) için detaylı ve geniş yorumlar yapmayı planlıyordum ancak istediğim zaman aralığını bulamayınca ve aksilikler yaşanınca yetiştirebildiğim kadarıyla bir şeyler karalamaya çalıştım. Sonraki günlerde düzenli olarak yarış yorumları yapma fikri aklımın bir köşesinde duruyor. Umarım aksilik yaşanmaz ve bunu gerçekleştirebilirim. 
Erkek Tay Deneme

Yarışlar hakkında yorum yazmayalı uzun zaman oldu. Açıkçası özlediğimi söyleyebilirim. Tay deneme koşuları (ve tüm program hakkında) için detaylı ve geniş yorumlar yapmayı planlıyordum ancak istediğim zaman aralığını bulamayınca ve aksilikler yaşanınca yetiştirebildiğim kadarıyla bir şeyler karalamaya çalıştım. Sonraki günlerde düzenli olarak yarış yorumları yapma fikri aklımın bir köşesinde duruyor. Umarım aksilik yaşanmaz ve bunu gerçekleştirebilirim. 
Erkek Tay Deneme

Bahsettiğim üzere yarışlardan bu yılın başına kadar uzak kalmıştım. Ocak ayıyla birlikte takip ettiğim safkanlar hakkında ancak 4 aylık bir gözlemim oldu. Öncesi için koşu tekrarlarını izlemek durumunda kaldım. Bu yılki 3 yaşlı İngiliz safkanlar hakkında aslında uzun uzun yazmak gerekiyor. Yarışları ve pedigrileri ile ilgili bir çok kelime yazıya dökülebilir. Gerçekten kaliteli bir jenerasyon var karşımızda ve bu durum atçılığımız adına sevindirici ve umutlandırıcı bir gelişme. Neyse bunları bir yana bırakarak koşu yorumuna geçelim:

Yarışta koşacak 16 safkanın yarış içerisindeki pozisyonlarına bakıldığında en az altı ismin koşuyu önlerde kabullendiğini görebiliriz. Bunların içinden White Hart Line ekürisi Wolf Prince için yüksek tempolu bir yarış amacıyla koşacağı için bu ismi bir kenara koyalım. Pek tabi White Hart Line'nın bu özelliği yarışın temposunu fazlası ile etkileyecek ve bir numarada gitmek isteyecek safkanların pozisyonlarınında değişmesine neden olacaktır. 

Graystorm çok başarılı yarışlar çıkarıyor. Önde kurduğu temposuyla rakiplerinin kendisine göre pozisyon almasına ve temposuna göre hareket etmesine neden olabiliyor. Denilebilir ki, bu koşuda bir numaraya talip isim sayısı fazla !...evet. bu doğru bir tespit olacaktır. Ancak Graystorm yarışın başında bir numarayı zorlamasına rağmen eğer kendisinden daha ısrarcı bir rakibi olursa bir numarayı almasına müsaade edebiliyor. Bunu yapmasına rağmen özellikle son düzlükte önünde rakip yokmuş gibi yani yarışı önde götürüyormuş edasıyla mevcut temposunu devam ettiriyor. 1600 metre çim pistteki iki yarışında tempo geçişleri arasındaki farklara rağmen kazandığını görüyoruz. Graystorm 800'ü 48,6 ve 46,8; bitiriş derecesi sırasıyla 1,34.70 ve 1,37,0 geçilen iki yarışı kazanmayı başarmıştı. Bunların ilkinde koşuyu önde götürmüş diğerinde iki numarada yer almıştı. Bugünkü rakiplerine bakıldığında Abbas Yolcu, Serseri, İlkaan, Kreacher ve White Hart Line isimleri ile gereksiz şekilde bir numara yarışına girmeyeceğini düşünüyorum. Kreacher ve White Hart Line ikilisinin tempoyu kuracağı koşuda Serseri ile birlikte iki numarada götüreceğini düşündüğüm Graystorm, dört numarada yarışı takip eden güçlü rakiplerinin ataklarını göz önüne alarak aradaki mesafeyi koruduğu takdirde erkek tay deneme'yi kazanmaya yakındır.

Yarışı dört numarada yani arkada takip eden güçlü isimlerden bahsettik. Bunların başında kuşkusuz Wolf Prince geliyor. İstatistik olarak çok iyi bir performans ortaya koyan safkanın ilk grup yarışı olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Bu tip yarışlarda ön tarafta yer almak isteyen safkan sayısının fazla olması ve bir şekilde en azından tabelada yer alma mücadelesi nedeniyle belli aralıklarda gereksizbir yüksek tempo sonucu ortaya çıkabiliyor. Bu yüksek tempo çıkışlardan ilk planda faydalanacak olan safkanlar ise dört numarada "pusuda" bekleyen isimler olacaktır. Wolf Prince, eşgal olarak on numara beş yıldız bir görünüme sahip olması yanında binicisinin teşvikiyle anında vites değiştirip üstüne üstlük hızını kısa aralıklarla yükseltebilen bir safkan olması ve ön taraftaki mücadeleden son düzlükte yararlanacak olması nedeniyle erkek tay denemeyi kazanmaya yakın isimlerden biridir. Aslında burada çekindiğim nokta ve sadece Wolf Prince için değil tüm safkanlar için geçerli olan husus, safkanların yol bulamama ve "profesyonel faullere" maruz kalma durumlarıdır. Wolf Prince'in yaşanması olası bu durumdan da tecrübeli jokeyi Halis Karataş ile sıyrılacağı inancındayım. 

War Legend ismini sadece kazandığı son koşu sonrası yorumlarımın arasına almadım. Bu safkanın pedigrisi ilk olarak dikkatimi çekti. Anne kardeşi Rüya Kızım, 2012 yılı dişi taya deneme ikinci olması yanında annesi Thecela çim pistte başarılı bir miler atıydı. War Legend, yarış pozisyonu olarak üç numarayı tercih eden bir isim. Bu özelliği ile bugünkü yarışta (+) puan aldığını söyleyebilirim. Zira yukarıda yorumlarımdan da anlaşılacağı üzere bize lazım olan üç ve dört numara yer alıp güçlü son sprinte sahip isimler. Bunlardan biriside War Legend. Eğer yarış içerisinde bir aksilik yaşamazsa sonlarda War Legen ismini duyabiliriz. Artık birincilik için mi yoksa tabela için mi göreceğiz :) 


Son yarışında Graystorm'un gerisinde kalan Cooger için bugün tamda istediği gibi bir yarış olabilir. İzlediğim kadarıyla kum pist sonrası çıktığı ilk çim koşusunda başarılı bir performans ortaya koyan Cooger, yüksek tempo ile geçilecek 1200 sonrasında yarışa ağırlığını koyarak aynayı ilk sırada geçebilir. 
Dişi Tay Deneme

İlk bakışta öne çıkan birkaç isim dışında "şu kazanır" diyebileceğimiz bir safkan yok. Ancak şöyle bir daha derinlere inildiğinde favorilerin yanına birkaç isim daha eklenebilir. 

Foulita, son yarışında Bardam'ın gerisinde ikinci kalmasına rağmen yarışını çok beğendim. Özellikle son metrelerdeki çabası görülmeye değerdi. Selim Kaya'nın o gün çıkardığı dersler olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle bugün daha temkinli ve daha planlı bir yarış ortaya koymasını bekliyorum. 

Son yarışındaki sekizinciliğinin rakiplerini iyi tanıyamama ve yarışı okuyamama nedeniyle kaybettiğini düşündüğüm Butterfly Dreams, grubu çok gerilerde takip etmesinin zararını son düzlükte görmüştü. Bugün eğer kendisine ön taraflarda yer bulabilirse son metrelerde avantajı ele alabilir.

Hamarat'ın, Warrior Girl ve Silent Cat'ın arkasında üçüncü olduğu son yarışında mesafenin 1400 olmasının olumsuzluğunu yaşadı diyebilirim. Son 100 metredeki atağı ile kazanıra girecek bir performans sergileyen Hamarat bugün eğer iyi bir yarış okuma gerçekleştirip geç kalmazsa kazanabilir. 

Helgalein ve Warrior Girl...bu iki ismi birlikte değerlendirmek istiyorum. Yarış karakteri olarak birbirine benzediğini düşündüğüm safkanlar, bir anlamda koşunun kaderinide belirleyecek isimler olacaktır. Bu iki isim dışında kalan rakiplerinden bazıları pozisyonlarını bu safkanlara göre alabilirler. Grupta bariz bir şekilde numara alıp tempoyu yükseltecek bir ismin olmaması en azından geçmiş koşuları ile bunu bugün sahaya yansıtabilecek bir safkanın olmaması, Warrior Girl ve Helgalein isimlerine bir anlmda avantaj sağlayacaktır. Son metrelerde birbirlerini sürükleyecek olan safkanlar, geriden gelecek rakiplerine karşı koydukları takdirde kazanıra gireceklerdir. 

Son olarak Gölalan ve Bardam isimlerini eklemek istiyorum. Eğer gününde olursa ve yarışta istediği yüksek tempoda giderse Gölalan'ın şansının yükseleceği aşikar. Bardam ise son yarışındaki şartları yakaladığı takdirde kazanıra girecektir.
#taydeneme
Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.