Örnek Resim

Fotoğraf: Mete YILDIRIM (instagram: meteyldrm_ )2015 yılında Türkiye Jokey Kulübü'nün İngiliz aygır istatistikleri sayfasında 395 aygır yer alıyor. Bu aygırların tümünü içeren bir istatistik yapmak zaman kaybı oluşturması bir yana amaçlanan verilere ulaşmak adınada gereksiz bir çalışma olacaktır. Bir şekilde bir eleme yapmak zaruri hale geliyor. Farklı türlerde seçimler yaparak belirli istatistik tabloları oluşturmak mümkün. Bu sayfada yapılan çalışma, 2015 aygır istatistikleri sayfasında yer alan aygırlardan bir milyon kazanç sınırını aşan aygırları kapsamaktadır. İlk tabloda son beş yıllık "koşan tay adeti", "kazanan yavru adeti, "birincilik, ikincilik, üçüncülük, dördüncülük oranları" ve "kazanç tutarları" veri olarak alınmıştır. Tabloda I, II, III şeklinde sütun başlığı olarak yer alan sonuçlar sırasıyla;

(I) Kazanan Yavru Oranı (% Won / Progeny)
(II) Tabelaya Girme Oranı (% 1+2+3+4)
(III) Yavru Başına Kazanç Ortalaması (% Earnings / Progeny)

anlamına gelmektedir.

Tabloda sonuçlar incelendiğinde 2015 için, tüm verilerde New Approach ismi ilk sırada yer alıyor. Her ne kadar sadece üç safkanının istatistiği olsada Enternasyonal koşularda elde ettiği iki birincilik ve bir dördüncülük derecesiyle bir milyon kazanç sınırını geçti. Benzer şekilde Fernando'da 6 koşan tayıyla elde ettiği kazanç miktarını bir milyonun üzerine çıkararak tabloda kendine üst sıralarda yer bulmayı başardı. Artic Man, Houdini ve Warrior Girl bu kazancın mimarı oldular. Tay başına kazanç sıralamasının üçüncü sırasında yer alan Sabırlı'nın 17 tayından 10 tanesi yarış kazanmayı başardı. Yıldırımbey elde ettiği grup sınıf birincilikleri Sabırlı'nın adını yaşatmayı başardı. Hiç kuşkusuz Sabırlı'nın erken ölümünün yetiştiricilik ve yarışçılık adına büyük bir kayıp olduğunu söyleyebiliriz. Strike The Gold, Victory Gallop, Divine Light, Akındayım, Kaneko, Unaccounted For, Scarface 2015 yılı tay başına kazanç sıralamasında ilk sıralarda yer alan aygırlar oldular. Kaneko, 2015 yılında kazanan yavru oranında tablonun tepesindeyken tabelaya girme oranında ise dördüncü sırada yer aldı. 

2014 yılının tay başına kazanç ortalama sıralamasının ilk beş hanesinde Bekmezbey, Win River Win, Sabırlı, Divine Light, Sri Pekan bulunurken, kazanan yavru oranında bu sıralama Bekmezbey, lion Heart, Pressing, Cuvee ve Kaneko şeklinde oluştu. 

Popular Demand, Sri Pekan, Scarface, Kaneko ve Bekmezbey 2013 yılı tay başına kazanç sıralamasında ilk beşte yer alan isimler olurken; Fernando ,Green Gönen, Bekmezbey, Kaneko ve Bosporus kazanan yavru oranında üst sıralarda yer alan aygırlardı. .

2012'de tay başına kazançta Luxor ilk sırada yer alırken onu Strike The Gold, Unaccounted For, Medya, Red Bishop izledi. Kaneko, Fernando, Victory Gallop, Unaccounted For, Divine Light kazanan yavru sıralamasında ilk beş sırada yer aldılar.

Luxor, 2011 tay başına kazanç ve kazanan yavru oranı sıralamalarında yzirvede yer alıyor. Red Bishop, Kaneko, Strike The Gold, Unaccounted For, Bosporus, Bin Ajwaad diğer basamakları paylaşıyorlar.Kazanan yavru, kazanç oratlamaları, tjk, at yarışı

İkinci tabloda ise son 5 yılın "Kazanan Yavru Oranı", "Tabelaya Girme Oranı" ve "Tay Başına Kazanç Ortalaması" istatistik sonuçları bulunuyor.


      The last five-year average:
                          I                                                        II                                                                      III

Bu istatistikler yanında yukarıdada belirtildiği üzere farklı istatistikler çıkarılabilir. Aslında ortaya çıkarılabilecek en dikkat çekici veri sonuçlardan ilki grup sınıf koşu istatistikleri olacaktır. Bu sayfada grup yarışlar için ayrıca bir istatistik çıkarılmadı. Bu tip bir veri analizi sonraki günlerde detaylı bir şekilde yayınlanacaktır. Yine farklı şekillerde istatistiklerde tablolar halinde sunulmaya devam edecektir. 
Yayınları sosyal medyada paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. 
[left-side]

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.