Örnek Resim


fotoğraf: https://www.instagram.com/meteyldrm_/
2007 yılında adım atılan at yarışlarının internet mecrasında hem mevcut imkanları değerlendirerek hemde yeni imkanlar oluşturarak, olanla yetinmeyip yeni kapılar açma adına gayretlerini devam ettiren cidago.com, "at" kısmının göz ardı edilip "yarış" boyutunun önplana çıkarıldığı ve sadece 1 ile 24 arasındaki rakamlardan oluşan at yarışlarına yeni bir nefes getirmek adına atı, atları, at kültürünü, atçılığı, at tutkusunu, araştırmayı ve analizi odak noktası haline getirmiştir. Web sayfalarının yanı sıra sosyal medyada atın asaletini/güzelliğini ve bilinmeyenlerini gözler önüne seren cidago.com aynı zamanda yarışseverlerinde başvuru kaynaklarından biri olmayı başarmıştır. Yurtdışı yarışlara verdiği tahminlerle tahmincilik alanında önemli bir yer edinen cidago.com, yurtiçi yarışlarıdada alışılanın dışında cesur ve minumum tutardaki önerileri ile yarışseverler arasında hak ettiği bir konuma ulaşmıştır. 

    Tahmin dışında yarışçılık literatürüne ve pratiğine getirdiği yenilikler ilede farklı olmayı başarmıştır. Sadece istatistik boyutunda kalan sıralamalara yeni bir boyut getirerek, Jokey Ligi, At Ligi, Aygır Ligi, Kısrak Ligi, Kısrak Baba Ligi, Antrenör Ligi, At Sahibi Ligi gibi farklı dinamiklerin etkilediği özel sıralamalar geliştirmiştir. Söz konusu bu ligler sonraları diğer web siteleri ve tv programlarında, aslıyla alakası olmayan şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bir anlamda içeriği sıradan istatistik sıralaması olduğu halde "lig" diye anılmaya başlanmıştır. Ancak hiç bir şekilde cidago.com'un hazırladığı lig sıralamalarına yaklaşılamadı.

       Bahsedilen yurt dış yarışları için internet ortamında henüz bu yarışlarla ilgili tahmin ve ekstra bilgi sunumu yokken, verdiği tahminler, erken bahis oranları, istatistiki bilgiler ve pist, mesafe, reyting vs. puanlarını içeren tahmin tabloları ile uzunca bire süre bu kulvarda lider olmayı başarmıştır. Tahmin tablolarını yurt içi yarışlara da uyarlayan cidago.com, imkanlar ölçüsünde bu sunumu devam ettirmeye çalışmıştır. 

       2007 yılından 2015 yılına kadar blog yazarlığından farklı web sitelerinde yazdığım haber yazıları ve tahminlerle birlikte cidago.com adı altındaki yayınlarım ile öncelikli hedefim atseverlere/yarışseverlere en faydalı bilgileri sunmak oldu. Bu süreçte kimsenin adamı olmadan  ve kimseye yaranmadan yoluma devam ettim. Olanı olduğu gibi sunma gayretimi hiçbir vakit kaybetmedim. Eleştirilerimi esirgemedim. Güzel dostluklar edindim, gereksiz tartışmalara girdim. Her halukarda amacım "insanları" incitmemek oldu. 

       Bu işi bir hobi, keyif aldığım bir uğraş olarak gördüğüm için hitap ettiğim kitleninde aynı bakış açısına sahip olmasını, bundan hareketle de sevgi ve saygısını kaybetmemesini bekledim. Kimi zaman saygı sınırları aşıldı, haketmediğim "eleştirilere" maruz kaldım. Bu süreçte tahmin boyutunu askıya alıp sadece istatistik, pedigri ve bilgi kısmına ağırlık verdim. Olumlu tepkilerin olması neticesinde devam ettirdim. Ancak özel hayatımdaki gelişmeler nedeniyle kimi zaman ara vermek durumunda kaldım. Umuyorum bundan sonra istikrarlı ve süreklilik arz eden bir şekilde devam ederim. Yeni sitede şuan için nasıl bir konseptle devam edileceğine karar vermedim. Herhangi bir sınır getirmek istemiyorum. Önerilere açık bir şekilde geçmiş tecrübelerden de istifade ederek kategori sayısını artırabilirim. Belli olan bir şey var ki, o da sitenin yaşam, kültür ve spor portalı olarak misyonunu belirlemiş olmasıdır. Önceden olduğu gibi bazı yayınları İngilizce dilinde paylaşarak Türkiye atlarının ve atçılığının yurtdışında tanıtılmasına katkıda bulunmaya devam edeceğim. Ayrıca at yarışları dışında sporun diğer dallarında da yazılar yayınlanmayı düşünüyorum. Şimdilik tek başına devam etmekle birlikte ilerde farklı yazarların da siteye katkı sunmasına imkan tanıyacağım. Pek tabi siteye yazar olacak arkadaşların nitelikli olması hususunda azami gayret sarfedilecektir. 

Şimdilik bu kadar...

Sevgi, Saygı ve Selamlarımla[right-side]
Next
Sonraki Kayıt
Previous
This is the last post.

Yorum Gönderme

  1. Mail yoluyla iletişime girmiştik sizinle.sitenize sık sık bakacağım.umarım tahmin işine yeniden dönersiniz.sayısıZ siteye üye olmuş ve bu tahmin işlerinin ufak tefek çakallıklarını :) bilen biri olarak net bir şekilde bu işi hakkıyla yapan tanıdığım 3 kişiden birisiniz.Boludan saygı ve sevgilerimle.

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.